“Uzbekistaneodu”da Gastronomik turizm assotsiatsiyasi tashkil etildi, Gruziya poytaxti Tbilisi shahrida oʻzbek taomlari taqdimoti boʻlib oʻtdi, bu tadbirlar mamlakatimizda gastronomik turizmni rivojlantirishga turtki boʻldi. Bugungi kunda gastronomik turizm jahon bozorida eng dinamik va rivojlanayotgan sayyohlik yo‘nalishi sifatida e’tirof etilgan. Umuman olganda, turizm sohasining umumiy daromadlarida gastronomik turizmning ulushi 30 foizga yetib, bu ko‘rsatkich sezilarli darajada o‘smoqda. O‘zbek oshxonasi xorijlik sayyohlar uchun mamlakatimizning asosiy diqqatga sazovor joylaridan biridir.
O‘zbek oshxonasi fors-tojik xalqlarining pazandalik an’analaridan ko‘p narsalarni olgan. Uning osiyolik ildizlari ayniqsa lag'mon, manti va palov kabi taomlarda yaqqol seziladi. Va nihoyat, o'zbek oshxonasi taxminan 150 yil oldin, unda Evropa sabzavotlari: kartoshka, turp, pomidor, karam va boshqalar mustahkam o'rnashgan paytda shakllangan.
Biz taklif qilayotgan ekskursiya sizlarga o‘zbek oshxonasining sharqona sirlarga to‘la 1001 kecha ertakidek ajoyib olamini ochib beradi. Bu sirlarni bilmay turib, haqiqiy o‘zbek palovi, kabobi, lag‘moni va boshqa o‘ziga xos taomlarini tatib ko‘ra olmaysiz.
1-kun. Buxoroga havo parvozi
Buxoroga yetib kelish. Oʻzbekiston hududi Oʻzbekiston vaqti (UZT) deb ataladigan vaqt zonasida joylashgan boʻlib, Moskva bilan vaqt farqi +1 soat.
“Spice House” an’anaviy Buxoro choyxonasida choy ichish va engil kechki ovqat – bu yerda mehmonlar o‘zbek ziravorlari haqida qisqacha insho olishlari mumkin. Palov, manti, samsa, shurpa, chuchvara, lag'mon
Buxorolik mashhur ziravorlar yetkazib beruvchi Mirfayoz Ubaydov boshqaruvida “Ipak yo‘li ziravorlari” choyxonasi ochildi.
Sizni o'tlar va ziravorlardan tayyorlangan juda ko'p turli xil mazali choylar bilan ajablantiradigan ushbu noyob kafega tashrif buyuring.
2-kun. Buxoro
Nonushtadan keyin avtobusda Buxoro bo'ylab sayohatga chiqamiz:
ARK qalʼasi (miloddan avvalgi IV — XIX asr) — oʻrta asrlarda amir saroyi, zarbxona, masjidlar, davlat muassasalari, omborlar, doʻkonlar, qamoqxona va xalq yigʻinlari uchun hududi boʻlgan butun shahar boʻlgan;
Somoniylar maqbarasi (IX — X asrlar) — Oʻrta Osiyoda birinchi boʻlib pishiq gʻishtdan kub shaklida qurilgan, gumbazi yopilgan va gʻishtning oʻziga xos geometrik dizayni bilan qurilgan bino — jahon meʼmorchiligining durdona asari.
Sharq bozoriga tashrif va lag'mon tayyorlash uchun mahsulotlar sotib olish (sotib olish turistlarning o'zlari tomonidan gid yordamida amalga oshiriladi, shu bilan birga sotib olish uchun pul ularga ajratiladi. Mehmonlar ko'rsatishlari kerak. ularga ajratilgan pulni to'g'ri taqsimlash uchun mahorat va sharqona savdolashish qobiliyati).
Milliy uyda Lagman mahorat darsi. Mehmonlar lag'monni tayyorlashda bevosita ishtirok etishadi va hatto xamirni o'zlari ham yoyib yuborishadi. Aktsiya odatiy o'zbek uyida bo'lib o'tadi. Lag'monni tayyorlagandan so'ng, mehmonlar dasturxon atrofida o'z joylarini egallab, o'zlarining oshpazlik ijodini sinab ko'rishadi.
Eski Buxoro hammomlarini ziyorat qilish (XVI asr). Bu erda eski retseptlar bo'yicha tanani tozalash protseduralari hali ham qo'llaniladi.
3-kun. Buxoro
Buxoro bo'ylab sayohat:
Lyabi-Hauz majmuasi (XVI-XVII asrlar) masjid, Nodir devon-begi madrasasi va karvonsaroydan iborat majmua. Majmua o‘rtasida qari daraxtlar bilan o‘ralgan katta hovuz joylashgan. Palov, manti, samsa, shurpa, chuchvara, lag'mon
Poykalyan majmuasi (XII — XVI asrlar) — eski Buxoro markazidagi meʼmoriy ansambl — “Majidi Kalyan” sobori masjidi, “Miri Arab” madrasasi va Oʻrta Osiyo mintaqasidagi eng baland minora (46 m)ni oʻz ichiga oladi. - Minori Kalyan.
Tim Abdullaxon 1577 yilda qurilgan boʻlib, Afgʻonistondan olib kelingan ipak va jun sotiladigan Buxorodagi eng nafis savdo zallaridan biri boʻlgan.
Savdo gumbazlari uchta savdo markazidan iborat: Toki Zargaron (1570) - zargarlar bozori, Toki Telpak Furushon - doʻppi bozori, Toki Sarrafon - sarrof bozori. Bu erda siz ko'plab ajoyib suvenirlarni sotib olishingiz va haqiqiy noyob narsalarni topishingiz mumkin.
Fayzulla Xo‘jaevning uyida tushlik. 19-asr oxiri Buxoro meʼmorchiligining ajoyib namunasi boʻlgan muzey Gʻoziyenning eski kvartalidagi F.Xoʻjayevning otasi Ubaydulla Xoʻjaning uyida joylashgan. Qayta tiklangan xonalarda 19-asr oxiri - 20-asr boshlariga oid eski bezaklar, yashash xonalarining interyeri, kiyim-kechak, idish-tovoq va boshqa uy-roʻzgʻor buyumlari qayta tiklandi.
Nodir Divon-Begi madrasasida folklor tomoshasi va o‘zbek milliy liboslari namoyishi bilan kechki ovqat (kiyinish bepul).
Hozirda bu mashhur madrasa Buxoro shahri sayyohlari va mehmonlarining diqqatga sazovor joyiga aylangan. U nafaqat o'ziga xos arxitekturasi va qiziqarli yaratilish tarixi bilan, balki ochiq havoda o'tkaziladigan milliy tomoshalari bilan ham sayyohlarni o'ziga jalb qiladi. Madrasa o‘zbek xalqining milliy mumtoz musiqasi, raqslari, oshxonasi va boshqa ko‘p narsalarni o‘z ichiga olgan madaniy merosiga to‘liq qo‘shilish uchun noyob imkoniyat yaratdi. Bu yerga kirganingizdan so'ng siz ehtiyotkorlik bilan saqlanib qolgan milliy an'analarning o'ziga xos muhitiga sho'ng'iysiz.
4-kun. Buxoro - Samarqand
Samarqandga jo‘nab ketish (300 km – 4 soat, konditsionerli avtobus), yetib kelgandan so‘ng mehmonxonaga joylashish. Dam olish.
Karimbek restoranida tushlik. Palov, manti, samsa, shurpa, chuchvara, lag'mon
Bu erda ular lag'mon va 15 dan ortiq shish kabobni taklif qilishadi. Va yangi sabzavot va mevalarning ajoyib ta'mi uzoq vaqt davomida esda qoladi. Restoran an'anaviy ochiq galereya-ayvanga ega eski sharqona uy bo'lib, ichki bezatishda milliy kulolchilik, qo'lda ishlangan matolar va kashtalar, tabiiy yog'och va suvli folklor naqshlari ishlatilgan. Palov, manti, samsa, shurpa, chuchvara, lag'mon
Samarqand bo'ylab avtobusda sayohat qilamiz.
Registon maydoni (XV-XVII asrlar) eski shahar markazi boʻlgan va boʻlgan uchta madrasadan iborat noyob ansambldir. Samarqand gavhari.
Gur amir maqbarasi (XV asr) - Temuriylar sulolasi dafn etilgan joy. Unutilmas moviy gumbazli noyob me'moriy yodgorlik. O'sha davr jarchilari aytganidek; “Odamlar! Agar n
yerga tushsa, Gur amir gumbazi o‘rnini egallaydi!”.
Vino zavodida kolleksion vinolarni tatib ko'rish. Xovrenko.
Shahardagi eng qadimiy vino zavodi haqidagi anʼanaviy tarixiy inshodan soʻng mehmonlarga “oʻsish tartibida” 10 ta anʼanaviy qadahlar taklif etiladi: vinodan balzamgacha – quyoshli Oʻzbekiston bilan mashhur boʻlgan eng yaxshi narsalar.
5-kun. Samarqand
Piknik uchun tog'larga mashinada jo'nab ketish. Faol o'yinlar (futbol, ​​voleybol, eshak minish). Ovqat tayyorlashda ishtirok etishni xohlovchilar. Tabiatda kun bo'yi to'liq dam oling.
Shurpa tayyorlash.
O‘zbek oshxonasida oshlar bilan bog‘liq vaziyat ham juda qiziq. Birinchidan, ularning ko'pi bor. Ikkinchidan, ular odatda ko'p go'sht, sabzavot, don va dukkakli ekinlar bilan qaynatiladi. Qoshiq ularning ichida. Ularning aytishicha, bu ko'chmanchi ajdodlar suvni juda tejashga majbur bo'lgan. Ya'ni, osh muhtojlikdan qalin bo'lib chiqadi. Ha, Sharq nozik masala!
Erta kechki ovqat: Amankutan tog'larida kaboblar!!!! Shashlik (cho'chqa go'shti, qo'zichoq, mol go'shti) oshpaz tomonidan tayyorlanadi.
6-kun. Samarqand
Bibixonim masjidi (XIV asr) Temur tomonidan oʻsha davrning eng katta masjidi sifatida yaratilgan loyihadir. Masjid 5 yil davomida qurilayotgan edi.
Xo'ja Doniyor maqbarasi ko'plab an'ana va afsonalar bilan qoplangan yahudiylar, nasroniylar va musulmonlar uchun ko'plab ziyoratgohlardir.
Siyob bozoriga tashrif buyurish - bu Samarqanddagi zamonaviy an'anaviy "sharq" bozori, ammo u o'zining ko'rinishini asrlar davomida o'tkazib yuborgan bo'lsa-da, u har doim o'zining rang-barangligi va taklif etilayotgan mahsulotlar xilma-xilligi bilan sayyohlarni hayratda qoldiradi (Moskvaga qaytishdan oldin barcha kerakli narsalarni sotib oling) .
Milliy uyda o'zbek pazandachilik darslari. Manti tayyorlash.
Manti. Palovdan keyin manti o'zbeklarning eng keng tarqalgan va sevimli taomidir, shuning uchun ko'p joylarda ular ovqat oxirida beriladi. Manti 4-5 mm qalinlikdagi qatlamga o'ralib, 12x12 sm o'lchamdagi to'rtburchaklar shaklida kesilgan suv bilan qattiq yoğrilgan xamirdan tayyorlanadi.To'ldirish uchun qiyma, qiyma sabzavot yoki ko'katlar bo'lishi mumkin. Manti maxsus qozonlarda (kaskanlarda) 35-45 daqiqa bug'lanadi.
Palov tayyorlash bo'yicha master-klass
Shunday sharqona maqol bor: “Boy bo‘lsang, palov ye. Kambag‘al bo‘lsang, faqat palov yeysan”. Busiz, hech qaerda - na ish kunlarida, na bayramlarda. Shunisi ta'sirliki, sharq oshxonasida ular ko'pincha bitta palov turi bilan cheklanmaydi.
Palov o‘zbek oshxonasining faxri hisoblanadi, garchi u hamma joyda turlicha pishiriladi. O‘zbek oshxonasida palovning yuzdan ortiq turlari mavjud. Hech bo'lmaganda bir qismini nomlaylik: devzira palov (devziradan palov), qozili palov (qozidan palov), postdumba palov (dumli qobiqli palov), sarimsoq palov (sarimsoqli palov), bedana palov (bedana palov). Har bir viloyatning o‘ziga xos palov retsepti borligi ham e’tiborga molik. O'zbek palovini tayyorlash retsepti ko'plab afsonalar bilan bog'liq; Ulardan biri palovni faqat o‘zbekning o‘zi pishirishi, o‘ta og‘ir hollarda – faqat erkak, ayol – hech qachon, deydi. Xonimlar xafa bo'lmasligi kerak, aksincha, siz aniq foyda olishingiz kerak.

Гастрономический тур
В Узбекистанеоду была создана Ассоциация гастрономического туризма, в столице Грузии Тбилиси состоялась презентация узбекской кухни, эти мероприятия стали толчком для развития гастрономического туризма в нашей стране. Сегодня гастрономический туризм признан самым динамичным и развивающимся туристическим направлением мирового рынка. В целом, доля гастрономического туризма в общем доходе туристической отрасли достигает 30% и этот показатель имеет существенный рост. Узбекская кухня - одна из главных достопримечательностей нашей страны для иностранных туристов.
Узбекская кухня многое взяла от персидско-таджикских традиций приготовления еды. Ее азиатские корни особенно заметны в таких блюдах, как лагман, манты и плов. Окончательно же узбекская кухня сформировалась около 150 лет назад, когда в ней прочно поселились европейские овощи: картофель, редис, помидоры, капуста и т.д.
Предлагаемый нами тур раскроет перед Вами удивительный мир узбекской кухни, как сказки 1001 ночи, полной своих восточных секретов. Без знания этих секретов Вам не отведать настоящего узбекского плова, кебаба, лагмана и других оригинальных блюд.
День 1. Авиа-перелёт в Бухару
Прибытие в Бухару. Территория Узбекистана располагается в часовом поясе под названием Узбекское время (UZT), разница во времени с московским +1час.
Чаепитие и лёгкий ужин в традиционной бухарской чайхане «Спайс Хауз» – здесь гости могут получить краткий очерк об узбекских специях. Плов, манты, самса, шурпа, чучвара, лагман
Чайный дом “Пряности Шелкового пути” открыт под управлением Мирфаёза Убайдова – знаменитого поставщика пряностей из Бухары.
Посетите это уникальное кафе, которое удивит Вас огромным разнообразием вкусного чая, приготовленных из трав и специй.
День 2. Бухара
После завтрака мы отправляемся на автобусную экскурсию по Бухаре:
Крепость АРК (IV до н.э. – XIX в) – в средневековье это был целый город со дворцом эмира, монетным двором, мечетями, правительственными институтами, складами, магазинами, тюрьмой и площадью для общественных собраний;
Мавзолей Саманидов (IX – X в) – первое здание в Центральной Азии, построенной из жжённого кирпича в форме куба, с крытым куполом и неповторимым геометрическим проектом кладки – шедевр мировой архитектуры.
Посещение восточного базара и закупка продуктов для приготовления лагмана (закупку будут производить сами туристы при помощи гида, при этом деньги на закупку им будут выделены. Гостям нужно будет проявить сноровку и восточное умение торговаться чтобы правильно распределить выделенные им деньги).
Мастер-класс лагмана в Национальном доме. Гости примут непосредственное участие в приготовлении лагмана и даже сами буду раскатывать тесто. Действие будет проходить в типичном узбекском доме. После приготовления лагмана гости занимают свои места за столом и пробуют своё произведение кулинарии.
Посещение старых бухарских бань (XVIв.). Здесь до сих пор применяются процедуры очищение тела по старинным рецептам.
День 3. Бухара
Пешеходная обзорная экскурсия по Бухаре:
Комплекс Ляби-Хауз (XVI – XVII в) – комплекс состоящей из мечети, медресе Нодир Девон- Беги и караван-сарая. Посреди комплекса большой водоем, окруженный старыми деревьями. Плов, манты, самса, шурпа, чучвара, лагман
Комплекс Поикалян (XII – XVI в) – архитектурный ансамбль в центре старой Бухары – включает мечеть собора ” Маджиди Калян”, “Мири Араб” медресе и самый высокий минарет (46 м) в средне-азиатском регионе – Минори Калян.
Тим Абдуллахан был построен в 1577 г. и являлся одним из наиболее изящных торговых залов Бухары, где продавались шелк и шерсть, завезенные из Афганистана.
Торговые Купола состоят из трех торговых центров: Токи Заргарон (1570) – базар ювелиров, Токи Телпак Фурушон – тюбетеечный базар, Токи Саррафон – базар менял. Здесь можно приобрести множество замечательных сувениров и отыскать настоящие раритеты.
Обед в доме Файзуллы Ходжаева. Музей – великолепный образец бухарского зодчества конца XIX века – разместился в доме отца Ф. Ходжаева, Убайдуллы Ходжи, в старинном квартале Гозиен. В отреставрированных комнатах восстановлено старинное убранство, интерьеры жилых комнат, одежда, посуда и другие предметы быта конца XIX – начала XX вв.
Ужин с фольклорным представлением и показом узбекских национальных костюмов в медресе Нодир Дивон – Беги (форма одежды свободная).
В настоящее это знаменитое медресе стало местом притяжения для туристов и гостей города Бухары. Оно привлекает туристов не только своей своеобразной архитектурой и интересной историей создания, но и национальными представлениями, которые проводятся под открытым небом. В медресе создана уникальная возможность приобщиться к культурному наследию узбекского народа во всей его полноте, включая национальную классическую музыку, танцы, кухню и многое другое. Попав сюда, погружаешься в особую атмосферу трепетно сберегаемых национальных традиций.
День 4. Бухара – Самарканд
Выезд в Самарканд (300 км – 4 часа, автобус с кондиционером), по прибытию размещение в отеле. Отдых.
Обед в ресторане «Каримбек». Плов, манты, самса, шурпа, чучвара, лагман
Здесь предлагают лагман и, более 15 разновидностей шашлыка. А, сказочный вкус свежих овощей, фруктов будет еще долго вам вспоминаться. Ресторан представляет собой старинный восточный дом с традиционной открытой галереей-айваном, в оформлении внутреннего убранства использованы: национальная керамика, ткани и вышивка ручной работы, натуральное дерево и сочные фольклорные мотивы. Плов, манты, самса, шурпа, чучвара, лагман
Отправляемся на автобусную экскурсию по Самарканду.
Площадь Регистан (XV-XVII в.) – уникальный ансамбль, состоящий из трех медресе, которые являлись и являются центром старого города. Жемчужиной Самарканда.
Мавзолей Гур Эмир (XV в.) – захоронение династии Тимуридов. Уникальный памятник архитектуры с незабываемым сине-голубым куполом. Как говаривали глашатаи тех времен; «Люди! Если небо упадет на землю, купол Гур Эмира заменит его!»
Дегустация коллекционных вин на вин.заводе им. Ховренко.
После традиционного исторического очерка о старейшем винном заводе города, гостям предложат 10 традиционных бокалов «по возрастающей»: от вина до бальзама – все самое лучшее, чем славится солнечный Узбекистан.
День 5. Самарканд
Выезд в горы на пикник на легковых машинах. Активные игры (футбол, волейбол, катание на осликах). Желающие принимают участие в приготовлении еды. Весь день полноценный отдых на природе.
Приготовление шурпы.
Очень интересно в узбекской кухне обстоит дело и с супами. Во-первых, их много. Во-вторых, они, как правило, варятся с большим количеством мяса, овощей, круп и бобовых. Ложка в них стоит. Говорят, это оттого, что предкам-кочевникам приходилось отчаянно экономить воду. То есть, получается, суп густой от нужды. Да, восток – дело тонкое!
Ранний ужин: Шашлыки в горах Аманкутана!!!! Шашлыки (свинина, баранина, говядина) готовит повар.
День 6. Самарканд
Мечеть Биби-Ханум (XIV в.) – проект задуманный Тимуром, как самая большая мечеть того времени. Мечеть строилась 5 лет.
Мавзолей Ходжи Донияра – место многочисленного паломничества евреев, христиан и мусульман, овеянное многочисленными преданиями и легендами.
Посещение Сиабского Базара – это современный традиционный «восточный» рынок в Самарканде, тем не менее, пронесший свой облик через века, он всегда удивляет туристов своей красочностью и многообразием предлагаемых продуктов (покупка перед возвращением в Москву всего необходимого).
Уроки узбекской кулинарии в национальном Доме. Приготовление манты.
Манты. После плова манты являются самым распространенным и излюбленным блюдом узбеков, поэтому во многих районах их подают в завершение трапезы. Манты готовят из круто замешанного на воде тесте, которое раскатывается в пласт толщиной 4-5 мм и разрезается на квадраты размером 12х12 см. начинкой может служить мясной фарш, фарш из овощей или из зелени. Манты отваривают на пару в течение 35-45 минут в специальных кастрюлях (касканах).
Мастер класса по приготовлению плова
Есть такая восточная пословица: «Если ты богат, ты ешь плов. А если беден, то ты ешь только плов». Без него никуда – ни в будни, ни в праздники. Умиляет то, что в восточной кухне нередко не ограничиваются одним видом плова.
Плов – это гордость узбекской кулинарии, хотя везде он готовится по-разному. В узбекской кухне насчитывается более ста видов плова. Назовем хотя бы часть: девзира палов (плов из девзиры), казили палов (плов с казы), постдумба палов (плов с курдючной оболочкой), сарымсок палов (плов с чесноком), бедана палов (плов с перепелкой). Примечательно также то, что каждый регион отличается своей рецептурой приготовления плова. Рецептура приготовления узбекского плова сопряжена с множеством легенд; одна из них гласит, что приготовить плов может только узбек, в крайнем случае – просто мужчина, женщина – никогда. Дамам не следует обижаться, напротив, нужно извлекать очевидную выгоду.
День 7. Самарканд – Ташкент
Завтрак в отеле.
Выезд в Ташкент на машине (300 км). Свободный день в Ташкенте.
День 8. Ташкент
Завтрак в отеле. Плов, манты, самса, шурпа, чучвара, лагман
Обзорная экскурсия по Ташкенту: монумент «Мужество», площадь Хост Имам – мусульманский центр Средней Азии, где хранится один из первых Коранов в истории, медресе Абдул Косыма, базар Чорсу